تست بازیگری

نویسنده:
Hoze4
زمان تقریبی خواندن : 11 دقیقه
بداهه گویی‌ها باید به جا، نکته سنجانه و درست باشند تا به ارزش‌های شما اضافه کنند.

شاید بسیاری از افراد، بازیگری را شغلی آسان و همراه با سرگرمی تلقی کنند، اما گفتنی است که این شغل در بین سخت‌ترین مشاغل دنیا قرار گرفته است! شاید با خود فکر کنید که هر کس می‌تواند یک بازیگر باشد اما این تفکری کاملا اشتباه است؛ چرا که برای بازیگر شدن، به استعدادها و مهارت‌های کافی نیاز دارید.

امروزه کلاس‌ها و تست‌های حرفه‌ای بسیاری در زمینه هنرهای نمایشی به خصوص در حوزه تست بازیگری ایجاد شده که هنرِ هنرمندان را ازسطح مبتدی گرفته تا سطح پیشرفته مورد بررسی قرار می‌دهد. هدف از ایجاد چنین موقعیت‌هایی، به وجود آوردن فضایی برای پرورش استعدادها، بروز خلاقیت‌ها و به چالش کشیدن هنرمندان و بازیگران است.

اگر شما هم دوست دارید که در چنین موقعیت‌هایی قرار بگیرید یا به دنبال بازیگر شدن هستید، به شما پیشنهاد می‌کنم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و از این اطلاعات غافل نشوید.

برخی بر این باورند که بازیگری سخت‌ترین شغل جهان پس از کار در معدن است!تست بازیگری چیست؟

معمولا کسانی که می‌خواهند برای بار اول تست بازیگری دهند و یا تاکنون با تست‌های بازیگری محدودی مواجه شده‌اند، دیدگاه عجیبی توام با ترس و اضطراب به این نوع تست دارند و همیشه سوال آن‌ها این است که قرار است با چه چیزهایی روبه رو شوند.

تست‌های بازیگری معمولا برای سنجش میزان توانایی و خلاقیت بازیگران مستعد در نقش یا نقش‌های مورد نظر است که ممکن است بر اساس کاراکترهای مختلف، معیارها و ملاک‌ها نیز متفاوت باشد. ممکن است این تست‌ها با شیوه‌های گوناگونی انجام شوند.

پیش از اقدام به شرکت در تست بازیگری بهتر است تا سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • چه اقداماتی را باید پیش از تست برای پیدا کردن آمادگی در اجرا داشته باشم؟
 • حالات چهره من قبل از تست، بعد از تست و در حین تست باید چگونه باشد؟
 • تن صدای من در هنگام معرفی خود به شخص آزمون گیرنده باید چطور باشد؟
 • چگونه می‌توانم از زبان بدنم برای بهبود عملکرد در اجرا بهره مند شوم؟

برای این که بتوانید با آمادگی کامل در مجامع هنری حاضر شوید، ما در ادامه به این سوالات پاسخ کاملی خواهیم داد.

کارگردان در تست بازیگری به چه مواردی توجه خاص دارد؟

کارگردانان یا دستیارهای کارگردان که در جایگاه شخص آزمون گیرنده شما را قضاوت خواهند کرد، قطعا علاوه بر مهارت هایتان، برای انرژی شما نیز ارزش بسیاری قائل می‌شوند. یک کارگردان احتمالا می‌خواهد با شما به عنوان یک بازیگر چندین ماه کار کند و ارتباط برقرار نماید. بنابراین علاوه بر استعدادتان به انرژی، رفتار متعادل و حس خوب شما نیاز دارد.

تست‌های بازیگری می‌توانند به صورت مونولوگ یا دیالوگ باشند.حال برای داشتن انرژی لازم چه باید کرد؟

پیش از رفتن به محل تست، بهتر است خواب کافی داشته باشید و غذای سالم بخورید تا انرژی شما حفظ شود. شاید شما با ورزش سرحال شوید، شاید با مطالعه و یا شاید با هم صحبتی با عزیزانتان و… ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از هر آنچه که به شما انرژی می‌بخشد و شما را سر حال می‌آورد، دریغ نکنید!

زبان بدن در تست بازیگری

یکی از راهکارهای موثر برای افزایش شانس خود در تست‌های بازیگری این است که تکنیک‌های زبان بدن را بیاموزید. زبان بدن در واقع نوعی ارتباط غیر کلامی است که نکات زیادی را در مورد آنچه شخص واقعاً به آن فکر می‌کند، نشان می‌دهد. حالت‌های چهره، ژست‌ها و حرکات بدن، ابزار قدرتمندی برای بازیگران است.

در تست‌های بازیگری زبان بدن را جدی بگیرید!در قسمت زیر به 7 نکته مهم در مورد زبان بدن می‌پردازیم.

 • موقعیت قرارگیری مناسب خود را با توجه به اطرافتان تعیین کنید

اگر قصد انجام یک تست بازیگری حضوری را دارید، بهتر است پس از ورود به اتاق یا سالن تست، سریعا با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنید. معمولاً بهتر است بین 1.5 تا 3.5 متر بر اساس فضای موجود از شخص آزمون گیرنده فاصله بگیرید. این فاصله باید به محض ورود به داخل اتاق تعیین شود تا شما به طور ایده آل دیده و شنیده شوید.

اگر فاصله شما به کارگردان یا شخص آزمون گیرنده نزدیک باشد، شما معمولا کمی ناامید به نظر می‌رسید و اگر این فاصله زیاد باشد، شما را ترسو نشان می‌دهد؛ پس بهتر است به حفظ فاصله بدو ورود توجه کنید.

 • مراقب حالات چهره خود باشید

حالات چهره یا به عبارتی میمیک صورت می‌تواند یک بازیگر را به طور خاصی مشهور کند. برای تاثیرگذاری بهتر بر روی مخاطب، روش‌های مختلفی وجود دارد.

 1. لبخند بزنید: بسیاری از بازیگران تاثیرگذار از جمله بازیگران هالیوود همواره سعی دارند تا انرژی مثبت داشته باشند و این حس خوب را حتی هنگامی که حتی اوضاع خوب هم نیست به مخاطب القا کنند. لبخند یکی از ابزارهای این کار است. بنابراین به شما هنرجویان عزیز پیشنهاد می‌کنیم که لبخند از روی صورتتان پاک نشود!
 2. اخمو و مضطرب نباشید: دقت کنید که هر آنچه درونتان می‌گذرد بدون شک بر روی چهره شما نمایان است. پس سعی کنید آرام باشد و خونسردی خود را حفظ کنید. تنها زمانی حق دارید خود را پریشان و ناراحت نشان دهید که در حال اجرای چنین کاراکتری هستید.
 3. از زبان بدن صحیح استفاده کنید: هنگام اجرا از زبان بدن مناسب استفاده کنید. زبان بدن خود را در موقعیت‌های غم، شادی، تعجب، عصبانیت و ترس درست به کار ببرید. شما می‌توانید پیش از انجام تست بازیگری بر روی این نکات و حالات بیشتر کار کنید تا در زمان اجرا، دستپاچه نشوید!
 • نحوه ایستادن یا نشستن را تمرین کنید

نحوه نشستن یا ایستادن شماست که آرامش، راحتی و اعتماد به نفستان را نشان می‌دهد. برای این کار بهتر است سر خود را بالا بگیرید، شانه‌ها را کمی به عقب بکشید و زانوهایتان را اندکی خم کنید. بلافاصله زمانی که فهمیدید قرار است تست را شروع کنید و یا در مقابل دوربین قرار بگیرید، در چنین وضعیتی خود را قرار دهید. از گرفتن ژست‌های مصنوعی بپرهیزید و سعی کنید همه چیز را عادی پیش ببرید.

 • یاد بگیرید چه زمانی باید تکیه دهید

یکی از بهترین حرکات زبان بدن برای بازیگران، تکیه دادن است که برخی از کارگردانان یا آزمون گیرنده‌ها نیز به بازیگران این نکته را گوشزد می‌کنند. برای اینکه این کار را در حالتی ایده آل انجام دهید، بدن خود را در موقعیت تکیه دادن قرار داده و به سمت شخصی که با شما صحبت می‌کند کمی متمایل شوید.

این حرکت باعث می‌شود شخص مخاطب احساس بهتری داشته باشد و متوجه شود که شما دارید به حرف‌های او گوش می‌دهید. تکیه دادن در اوج یک صحنه نیز می‌تواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.

 • نفس‌های عمیق بکشید

پیش از شروع دیالوگ خود دم و بازدم را فراموش نکنید. نفس‌های عمیق باعث آرامش اعصاب شما می‌شود و از استرس در حین اجرا و لرزش صدا پیشگیری می‌کند. گفتنی است که نفس‌های عمیق پیش از اجرا نیز می‌تواند در آرامش شما بسیار اثر گذار باشد.

 • ارتباط چشمی‌برقرار کنید

وقتی وارد اتاق اجرا می‌شوید، سعی کنید سر خود را بالا نگه دارید و به افراد مصاحبه کننده نگاه کنید. پس از یافتن موقعیت خود، هنگام معرفی، نگاهتان را بین افراد تقسیم کنید و به یک نفر زل نزنید!

نگاه خود را ندزدید و چشمانتان را بیش از حد نچرخانید چرا که سبب می‌شود شما بدون اعتماد به نفس به نظر برسید. دقت کنید که برحسب عادت به زمین یا سقف نگاه نکنید چرا که سبب می‌شود شما ناآرام و عصبی به نظر برسید.

 • اعتماد به نفس داشته باشید

اعتماد به نفس در واقع همان چیزی است که شما را از دیگران متمایز می‌کند و سبب می‌شود در گردانه رقابت باقی بمانید. اینکه شما فرد مناسبی برای کاراکتر مورد نظر هستید، در واقع اعتماد به نفس و راحتی شما را با تیم تولید افزایش می‌دهد.

پس بهتر است ترس‌های خود را در اجرا مدیریت کنید و خود را به عنوان یک بازیگر کاریزماتیک با اعتماد به نفس معرفی کنید.

در اینجا به چند روش برای ایجاد احساس مثبت و اعتماد به نفس بیشتر اشاره می‌کنیم.

 • لباس راحت و مناسب بپوشید.
 • پیش از شروع اجرا به آهنگ‌های مورد علاقه خود گوش دهید.
 • به افتخارآمیزترین موفقیت‌های قبلی خود فکر کنید.
 • پیش از اجرا فضای اتاقتان را به فضای اتاق اجرا تبدیل کنید و از دیگران بخواهید شاهد اجرای شما باشند.
 • تمرین کنید و خود را در موقعیت‌های مختلف قرار دهید.
 • تمرین در مقابل آینه را فراموش نکنید!

نوع پوشش در تست بازیگری

پوشیدن لباس مناسب یکی از مقوله‌هایی است که می‌توان در مورد آن در هر جا و مکانی صحبت کرد. لباس شما بخشی از شخصیت شما را به نمایش می‌گذارد، بنابراین لازم است که به آن توجه شود. در تست‌ بازیگری نیز پوشیدن لباس مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است.

شخص آزمون گیرنده در تست‌های بازیگری به بازی شما امتیاز می‌دهد نه لباستان! اما بهتر است لباسی انتخاب کنید که ساده و معمولی باشد و توجه شخص آزمون گیرنده را به خود جلب نکند و اجازه دهد توجه وی تماما به بازی شما باشد.

از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان، لباس‌های گشاد، لباس‌های خیلی رسمی و یا لباس‌های خیلی غیر رسمی بپرهیزید.

دقت داشته باشید که لباس شما در روز تست نباید با شخصیت شما در ارتباط باشد. مثلا اگر قرار است نقش یک پلیس را بازی کنید، نباید از لباس فرم پلیس استفاده کنید! در واقع لباس شما قرار نیست با شخصیت خاصی در ارتباط باشد.

بداهه گویی یا متن آماده در تست بازیگری

اگرچه داشتن آمادگی می‌تواند در اجرا به شما کمک کند، اما در واقع بداهه گویی در هنگام تست بازیگری، خود می‌تواند هنر شما را در معرض نمایش قرار دهد. بداهه گویی مهارتی است که معمولا برای بازیگران آماتور کمی سخت به نظر می‌رسد.

بداهه گویی‌ها باید به جا، نکته سنجانه و درست باشند تا به ارزش‌های شما اضافه کنند.با کسب تجربه، یادگیری اصول اولیه بداهه پردازی و غرق شدن در صحنه و نقش، مهارت‌های بداهه گویی افزایش پیدا می‌کند و در نهایت شما به بازیگر حرفه‌ای تری تبدیل خواهید شد.

برخی از تمریناتی که به شما در بداهه گویی کمک خواهند کرد عبارت است از:

 • سعی کنید در کلاس‌های آنلاین و حضوری بازیگری شرکت کنید.
 • به گروه‌های هنری در زمینه تئاتر و بازیگری بپیوندید و از تجربیات دیگران در هنگام تست یا اجرا بهره ببرید.
 • خودتان را به جای نقش‌های مختلف بگذارید و سعی کنید در هر کدام متفاوت ظاهر شوید.
 • از اعضای خانواده و دوستان نزدیکتان به جای پارتنر استفاده کنید و از آن‌ها بخواهید به شما کمک کنند.
 • به زبان بدن افراد مختلف نگاه کنید و سعی کنید به خوبی آن‌ها را تحلیل نمایید.
 • سعی کنید عادی باشید و با نقش مورد نظر زندگی کنید.
 • در حین تمرین علاوه بر دیالوگ یا مونولوگ‌ها، حواستان به هماهنگی حرکات و رفتارتان هم باشد.
 • شوخ طبعی را فراموش نکنید!
 • سعی کنید خود را کمی از بند نمایشنامه یا فیلمنامه رها کنید و به جای حفظ کردن کلمات و تکرار طوطی‌وار آن‌ها، تمرکز بیشتری بر روی متن داشته باشید.
 • از اشتباهات خود در حین تمرین و یا بر روی صحنه می‌توانید بهترین موقعیت‌ها را برای بداهه گویی رقم بزنید.
 • به بازی خود، رفتار و حرکات و همچنین متن موجود به چشم یک داستان نگاه کنید.
 • سعی کنید در بهترین حالت خود ظاهر شوید و از همه مهم‌تر این که خاص باشید و صاحب سبک شوید.

اگرچه بداهه گویی می‌تواند در برخی از افراد به صورت ذاتی وجود داشته باشد، اما با تمرین و تکرار نیز می‌توان به سطح دلخواه خود در این مهارت رسید.

تست بازیگری با دوربین یا روی صحنه

تست‌های بازیگری با یکدیگر متفاوت هستند پس شاید نتوان برای آن‌ها یک نسخه واحد پیچید. برخی از این تست‌ها بر روی صحنه‌های نمایش واقعی مثل سالن‌های آمفی تئاتر و برخی از تست‌ها نیز در یک اتاق کاملا معمولی گرفته می‌شود.

در بعضی از تست‌های بازیگری برای بررسی دقیق‌تر، از هنرجو فیلم گرفته می‌شود تا هیئت داوران پس از اتمام اجراها، این فیلم‌ها را تک به تک بازبینی کرده و گزینش را با دقت انجام دهند. در چنین شرایطی احتمال خطا پایین‌تر آماده و شانس شرکت کنندگان مستعد، بیشتر خواهد شد.

زیست بازیگری

«زیست بازیگری» یکی از اصطلاحاتی است که در تئاتر و بازیگری مورد توجه قرار می‌گیرد. در واقع زیست بازیگری به معنای زیستن با نقشی یا فرو رفتن و غرق شدن در نقشی است که به شما محول شده است. اگر بخواهید بهترین خودتان باشید، باید بتوانید با نقش مورد نظر زندگی کنید.

حال برای اینکه این حس درون شما قوی شود، چندین تمرین وجود دارد که شما می‌توانید بر اساس آن‌ها بهترین عملکرد را در حین بازیگری داشته باشید. دیدن حرکات و رفتار اطرافیان و شنیدن صدای آن‌ها در موقعیت‌های گوناگون یکی از موثرترین رفتارهایی است که می‌توانید آن‌ها را به کار بگیرید.

مثلا یک محیط شلوغ مثل وسایل نقلیه عمومی (اتوبوس‌های شهری، مترو یا تاکسی) را در نظر بگیرید. سعی کنید به محض ورود به تمام حرکات، رفتار، تن صدا، لهجه و… در افراد مختلف توجه کنید. این کار سبب می‌شود تا بتوانید بدون تظاهر در نقش خود ظاهر شوید. شاید روزی برسد که بخواهید در نقش یکی از این افراد به عنوان بازیگر حاضر شوید.

دقت داشته باشید که نباید اجازه دهید افرادی را که تحت نظر دارید، متوجه شما شوند! چرا که در این صورت، آن‌ها معذب خواهند شد و نمی‌توانند عادی رفتار کنند.

حفظ خونسردی و داشتن اعتماد به نفس به شما در هر نوع تست بازیگری کمک کننده خواهد بود.برخی سوالات تست‌های بازیگری

تست‌های بازیگری چند نوع هستند و هر کدام با توجه به طرز فکر و هدف‌های و معیارهای متفاوت به یک نوع خاص منتهی می‌شوند. برخی از راه‌های گرفتن تست بازیگری به شرح زیر است:

 • دادن متن فیلمنامه یا نمایشنامه به متقاضی

یکی از تست‌های بسیار رایج که در آزمون‌های مخصوص به این حیطه دیده می‌شود، این است که متنی را که ممکن است مربوط به یک فیلمنامه، نمایشنامه و… باشد را در مقابل شما قرار داده و یک یا چند نقش را بر اساس آن‌ها به شما می‌دهند تا خود را به جای کاراکترها قرار دهید.

گاهی به شما زمان داده می‌شود تا مکالمه یا متن موجود را حفظ کنید و سپس آن را به اجرا در آورید. در این نوع تست‌های بازیگری معمولا از شما فیلم گرفته می‌شود تا در پایان فیلم مورد نظر بررسی شده و در صورت گرفتن امتیاز مورد نیاز برای ایفای نقش با شما تماس گرفته شود.

 • بازی کردن یک موقعیت خاص

گاهی آزمون گیرنده‌ها موقعیتی را برای شما تعریف می‌کنند و از شما می‌خواهند تا به صورت کاملا بداهه این شرایط را در یک موقعیت واقعی بازی کنید؛ مثلا به شما می‌گویند که فرض کنید الان دارید از یک خیابان خلوت و تاریک گذر می‌کنید، چند نفر را می‌بینید که در حال خفت گیری و باج گیری از افراد هستند، حال آن‌ها به سمت شما می‌دوند چه واکنشی از خود نشان می‌دهید؟

در چنین موقعیتی آزمون گیرنده واکنش‌های شما را می‌بیند و مثل شرایط قبلی معمولا از شما فیلم گرفته می‌شود تا در پایان فیلم مورد نظر بررسی شده و در صورت گرفتن امتیاز به شما اطلاع داده شود.

 • قرار دادن پارتنر

گاهی ممکن است برای شما پارتنر یا یک هم گروهی قرار دهند تا شما مکالمه مورد نظر یا موقعیتی که می‌خواهید در آن ایفای نقش کنید را با هم گروهی خود به اجرا در اورید. نقش پارتنر را ممکن است خود آزمون گیرنده و یا دیگر افراد در دسترس مثل متقاضیان دیگر برای آزمون بازیگری بازی کنند.

 • اجرای آزاد

گاهی نه به شما به عنوان فرد متقاضی دیالوگی داده می‌شود و نه آزمون گیرنده شما را در موقعیت خاص با پارتنر یا بدون پارتنر قرار می‌دهد بلکه از شما می‌خواهند تا به بازی یک نقش به دلخواه خودتان بپردازید.

بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم، چنانچه قصد انجام چنین تستی را دارید، بهتر است که از پیش خودتان را برای چند نقش متفاوت آماده کنید تا در این موقعیت‌ها، بدون آمادگی ظاهر نشوید و بهترین خودتان باشید.

 • موقعیت‌های ناگهانی

گاهی ممکن است بلافاصله بعد از ورودتان به محل آزمون گیری، شخصی شروع به بازی در نقشی متفاوت کند و به شما بفهماند که اکنون در موقعیت تست قرار گرفته‌اید، در این موارد بهتر است که بدون درنگ هنر خود را به نمایش بگذارید. به شما توصیه می‌کنیم که قبل از ورود برای چنین موقعیت‌هایی نیز آماده باشید.

اشتباهاتی که شما را در تست بازیگری غیر حرفه‌ای نشان می‌دهد!

 • آماده نبودن برای تست

برخی از کارشناسان در این حوزه به علاقمندان در عرصه بازیگری توصیه می‌کنند که در تست‌های مختلف بازیگری شرکت کنند. اما تست بازیگری بدون آمادگی قبلی و بدون داشتن ذهنیتی در این مورد، ممکن است موانعی را بر سر راه شما قرار دهد.

برای پیدا کردن آمادگی لازم، بهتر است پیش از حضور در محل تست خود را برای سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود، آماده کنید.

 • پرهیز از دروغ

برخی از علاقمندان به این حوزه ممکن است برای ساختن رزومه‌ای پربار، دست به دامان دروغ شوند و با خود فکر کنند که شخص آزمون گیرنده متوجه چنین دروغ‌هایی نخواهد شد! دقت داشته باشید که آزمون گیرنده‌ها با مواردی متعددی رو به رو شده‌اند و حتی از نوع راه رفتن و صحبت کردن شما بر روی صحنه متوجه استعداد و کارهای شما خواهند شد. پس بهتر است که در کمال صداقت و راستگویی به سوالات پاسخ دهید؛ حتی اگر هیچ تجربه‌ای هم ندارید! چرا که در صورت ارائه رزومه خود، انتظارات هم بدون شک از شما بالاتر خواهد رفت.

 • داشتن اعتماد به نفس کافی

برای ورود به جمع بازیگران یکی از مهم‌ترین عوامل داشتن اعتماد به نفس و انرژی است. اصولا برای تست‌های بازیگری نیز یکی از ملاک‌های انتخاب چنین موردی خواهد بود. پس توجه کنید که نباید در هنگام آزمون از خود ضعف نشان دهید. گفتنی است که ادعا و اعتماد به نفس دو مقوله جدا از هم به حساب می‌آیند. پس بهتر است حق به جانب بودن را نیز کنار بگذارید و رفتاری متعادل داشته باشید. چرا که ادعای بیش از اندازه نیز در این زمینه به شما ضربه خواهد زد.

 • دوری از خاطرگویی و حرف‌های بی ربط

در واقع خاطرات شخصی و بی ارتباط شما به تست بازیگری برای شخص آزمون گیرنده احتمالا جذابیتی نخواهد داشت. پس بهتر است تمرکز خود را بر روی تست مورد نظر گذاشته و از صحبت‌های بی مورد بپرهیزید.

اگر به هر دلیلی در تست‌های بازیگری به نتیجه دلخواه نرسیدید و یا پذیرفته نشدید، اصلا نگران نباشید و ناامید نشوید! چرا که عدم پذیرش شما حاکی از بی استعدادی شما نخواهد بود.

در هر تست ممکن است دستیار کارگردان و یا خود کارگردان به دنبال سوژه‌ای با ویژگی‌های خاص باشد و قطعا انتخاب‌ها هم بر اساس آنچه در ذهن آن‌ها می‌گذرد خواهد بود. گاهی کارگردانان به دنبال یک چهره خاص، لهجه خاص یا حتی گاهی یک مدل خاص از بازی کردن و نقش آفرینی هستند.

نتیجه گیری و جمع بندی

چنانچه شیفته و دلباخته حوزه بازیگری هستید، می‌توانید در این کلاس آموزش بازیگری شرکت کنید و خود را برای تست‌های بازیگری و جزئیات مربوط به آن‌ها آماده نمایید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر، بر روی لینک کلیک کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

مطالب مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

برای دریافت جدیدترین مطالب، در خبرنامه مکتب مهر عضو شوید

لطفا صبر کنید…