افزودن به علاقه مندی

کارگاه داستان‌نویسی مقدماتی

ثبت نام در دوره
کارگاه داستان نویسی

این دوره کارگاهی داستان نویسی در دوازده جلسه برگزار خواهد شد و در این دوره کارگاهی استاد حسین فتاحی از نویسندگان برجسته کشور به تدریس میپردازند.

توضیحات دوره:

روزهای برگزاری: دوشنبه

ساعت برگزاری: پانزده تا هفده

تاریخ شروع دوره: یکم آبان ماه هزاروچهارصد.

  • درباره دوره

هدف از برگزاری این دوره، کشف و پرورش استعدادهای هنرجویان در زمینه ادبیات داستانی است که در نهایت، به تولید آثار ادبی در این رشته و در حوزه هنر انقلاب اسلامی خواهد انجامید.این دوره، مانند دوره‌های تحصیلی در یک مدرسه برگزار می‌شود. یعنی دوره مقدماتی با آموزش مبانی آغاز می‌گردد و مقدماتِ مباحث مرتبط با ادبیات داستانی اعم از عناصر ساختاری، زاویه دید، سوژه‌یابی و اصول نویسندگی به هنرجویان آموزش داده خواهد شد. هنرجویانی که بتوانند این مرحله را با موفقیت طی کنند و نتیجه عملکردشان قابل‌‌قبول باشد، برای شرکت در دوره‌های تکمیلی و پیشرفته برگزیده خواهند شد.

سرفصل هایی که در این دوره آموزش داده خواهد شد، عبارتند از:

1- آشنایی با قصه و داستان کوتاه

2- عناصر ساختاری (شروع/ گره‌افکنی/ تعلیق/ بحران/ اوج/ گره‌گشایی/ پایان‌بندی)

3- زاویه دید در داستان (دانای کل مطلق/ دانای کل محدود/ من راوی/ نمایشی/ تک‌گویی درونی/ تک‌گویی نمایشی/ نامه‌نگاری/ یادداشت)

4- تیپ و شخصیت (راه‌های رسیدن به شخصیت‌پردازی خوب)

5- سوژه‌یابی و شروع در داستان کوتاه

6- اصول طلایی نویسندگی

7- چه کتاب‌هایی بخوانیم، چه فیلم‌هایی تماشا کنیم

8- هنر خوب دیدن، خوب شنیدن

9- آشنایی با نقد و بررسی داستان

 

  • شیوه تدریس در کلاس‌ها

شیوه کار در کلاس‌ها بر اساس کارعمل پیش می‌رود و درسنامه‌ها و آموزش با محوریت تولیدات کلاسی انجام می‌شود تا هم‌زمان با آموزش و مهارت‌افزایی هنرجویان، نقاط قوت و ضعف آثار و قلم ایشان نیز بررسی شود؛ و علاوه بر آن، مشارکت در نقد و شناخت هنرجویان نسبت به بررسی آثار روز هم تقویت گردد.

 

  • خروجی دوره

هنرجوها پس از پشت سر گذاشتن دوره مقدماتی، توانمندی خود را در نوشتن داستان کوتاه محک می‌زنند. ضمن اینکه چنانچه این دوره را با موفقیت سپری کنند، می‌توانند در دوره‌های تکمیلی و پیشرفته مکتب مهر شرکت کرده و درنهایت از حمایت مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری جهت تولید اثر در زمینه ادبیات داستانی بهره‌مند شوند.

 

  • مخاطبان دوره

مخاطبان این دوره، نوجوانان و جوانان علاقمند به حوزه ادبیات داستانی هستند که پیش از این تلاش‌هایی برای نوشتن انجام داده‌اند و اندکی ذوق و استعداد را در خود کشف کرده‌اند.

اطلاعیه جدیدی در حال حاضر وجود ندارد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید