افزودن به علاقه مندی

دوره نویسندگی خلاق

ثبت نام در دوره
4.1
7 امتیاز
داستان نویسی خلاق

مکتب مهر با برگزاری دوره ی نویسندگی خلاق سعی در اجرای یک دوره‌ی کامل نویسندگی برای هنرجویان علاقه‌مند به داستان نویسی دارد.

این دوره در یازده جلسه و به صورت آفلاین برگزار میگردد.

مدرس دوره استاد محمد کاظم مزینانی یکی از نویسندگان برجسته و با تجربه کشور هستند.

برای دریافت اطلاعات دقیق و کامل‌تر در مورد آموزش نویسندگی و دوره نویسندگی مکتب مهر تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

نویسندگی کهنه نمی شود!

نویسندگی و نوشتن از آن دست فعالیت‌هایی است که بشر به رقم تکرار آن از ابتدای خلقت تا کنون نه تنها از آن خسته نشده بلکه به توسعه‌ی هرچه بیشتر آن در قرن‌های مختلف اهتمام ورزیده است و در سال های اخیر با برگزاری دوره‌های نویسندگی سعی در گسترش این هنر و مهارت داشته است.

شاید به توان گفت انسان به نوعی به نوشتن و نویسندگی نیازمند است. انسان ها با نوشتن، روح خود را از استرس و تنش‌ها آزاد میکنند. اما بین نوشته‌ی یک فرد بدون مهارت نویسندگی و یک نویسنده‌ی حرفه‌ای تفاوت‌هایی وجود دارد. اولین نکته‌ی یک نوشته بدون مهارت نویسندگی و نویسنده‌ی با مهارت را میتوان تفاوت هدف های آنها از نوشتن دانست.

کسی که مهارت نویسندگی دارد برای نوشتن خلاقانه می‌اندیشد فرآیند نوشتن را طی می‌کند و هدفی را از نوشتن یک متن دنبال می‌کند؛ یک فرد بدون مهارت نویسندگی اما صرفا قلم را بر کاغذ میگذارد و بدون هیچ نقشه‌ی ذهنی کلمات را بر کاغذ می نگارد و از این نگارش هدفی را دنبال نمی‌کند یا اگر به دنبال رساندن هدفی هم باشد چون فرآیند نوشتن را بلد نیست نمیتواند به صورت کامل به هدف خود برسد.

دوره نویسندگی

اما سوال اصلی این است که چگونه میتوانیم یک نویسنده حرفه ای شویم و مهارت های نویسندگی را بیاموزیم؟

برای آموختن هنر و مهارت نویسندگی چندین راه وجود دارد اما باید توجه داشت که تمامی این راه‌ها به تنهایی نمیتواند موثر باشد و همه‌ی آنها تکمیل کننده یکدیگر میباشند.

  1. مراجعه به کتاب های آموزش نویسندگی:

اولین گام برای فراگیری مهارت و هنر نویسندگی خواندن کتاب‌های آموزش نویسندگی است. با خواندن کتاب‌های آموزش نویسندگی شما خود را برای قدم گذاشتن به دنیای نویسندگی آماده میکنید، اصول را میاموزید و برای مرحله ی بعد یعنی شرکت در دوره های نویسندگی خود را آماده میکنید.

اما اگر این گام ابتدایی را به خوبی به اتمام نرسانید شرکت در دوره‌های نویسندگی نیز برایتان سخت می‌شود. پس برای انتخاب و خواندن بهترین کتاب آموزش نویسندگی به مقاله‌ی  “شروع نوشتن با هشت کتاب آموزش نویسندگی“بروید کتاب خود را انتخاب کنید و در مرحله‌ی بعد با ما همراه شوید.

  1. شرکت در دوره نویسندگی:

دوره نویسندگی

شرکت در دوره نویسندگی دومین و مهم‌ترین گام اصلی در آموختن هنر نویسندگی است. بسته به موضوع دلخواه خود برای نوشتن می‌توانید دوره‌ی نویسندگی مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

در اغلب دوره‌های نویسندگی به صورت کلی به شما چطور اندیشیدن نحوه‌ی چیدن نقشه ذهنی برای نوشتن و مهارت‌های نوشتن از قبیل انتخاب سبک قلم،جمله سازی صحیح و … آموزش داده می‌شود. دوره‌های نویسندگی درشکل‌ها، موضوعات و اعناوین مختلفی مثل دوره آنلاین یا حضوری،کارگاه های نویسندگی و … برگزار می‌شود.

اما نکته‌ی حائز اهمیت برای انتخاب یک دوره نویسندگی خوب این است که بیشترین تطابق دوره با شرایط با خود را پیدا کنید و بهترین سرفصل ها و آموزش‌ها متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید تا در مسیر آموزش نویسندگی موفق‌تر ظاهر شوید .

  1. خواندن آثار نویسندگان بزرگ

فرقی ندارد که به کدام یک از حوزه‌های نویسندگی علاقه دارید داستان نویسی،مقاله نویسی نوشتن کتاب های علمی و تخصصی یا تاریخی در هر کدام از زیر شاخه های نویسندگی که جست‌‌‌و‌جو کنید نویسندگان مشهور و پر آوازه ای میابید که با خواندن نوشته های آنها می‌توانید میلیون‌های نکته‌ی جدید بیاموزید.

درست است که گام سوم یه گام فرعی در آموزش نویسندگی به حساب می آید اما با مکمل کردن این گام با دوره‌های نویسندگی نتایج درخشانی برای شما پدید می‌آید و بهره وری دوره‌های نویسندگی را نیز چند برابر خواهد کرد چرا که هر آنچه شما در دوره نویسندگی بیاموزید به صورت عملی در آثار این بزرگان می‌توانید بیابید.

دوره های نویسندگی در مکتب مهر:

مکتب مهر با برگزاری دوره‌های متنوع نویسندگی سعی بر آن دارد که برای تمامی کسانی که علاقه مند به آموزش نویسندگی هستند شرایط سهل و آسانی را فراهم کند تا با شرکت در این دوره‌ها مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک نویسنده حرفه‌ای را به آسانی فرا گیرند.

مکتب مهر هم‌اکنون در حال برگزاری دوره نویسندگی خلاق به عنوان دوره‌ی تخصصی آموزش نویسندگی است که در ادامه به شرح کوتاهی در مورد این دوره میپردازیم.

دوره نویسندگی خلاق :

در این دوره استاد محمدکاظم مزینانی به تدریس میپردازند و کلاس های دوره به صورت آنلاین برگزار میشود.

استاد دوره نویسندگی

سر فصل‌های این دوره به صورتی جذاب و با عناوینی کنجکاو کننده‌ برای هنرجویان طراحی شده‌اند که در ادامه به آنها میپردازیم:

1.جهان بدون داستان، یعنی هیچستان

اگر بگوییم جهان با داستان خلق شده است، بیراه نگفته ایم. آن هم با پیرنگی حساب شده و ریزبافت و خوش ساخت.

داستان در ذات طبیعت و کائنات وجود دارد.

2.راه داستان ایرانی از سرزمین شعر و ادبیات فارسی می گذرد

نویسندگی خلاق

اقوام ایرانی همواره با اساطیر و افسانه های ملی خود زندگی کرده اند. هر روز و هفته و ماه برای ایرانیان با داستانی آغاز می شد. افسانه های آفرینش، و تقویمی آیینی که برای هر فصل و ماه و هفته و روز سال، داستان و حکایتی داشت. افسانه هایی شاد و انگیزشی.ایرانیان از معدود جوامعی بوده اند که با داستان ها و افسانه ها و حکایات زیسته و همچنان می زیند.

نقش و کارکرد ادبیات فارسی تا بدان اندازه است که می توان ادعا کرد راه جهان های داستانی از سرزمین شعر و ادب فارسی می گذرد.

3.پوشاندن لباس داستان بر تن شعر

شناخت عناصر و ساختار شعر و ادب فارسی، برای داستان نویس ایرانی حیاتی است. این پیشینه ادبی به نویسنده کمک می کند تا به زبان داستانی و سبک نوشتاری خاص خود دست پیدا کند و از طرفیت ها و امکانات شعر و ادب فارسی بهره ببرد. راز این موفقیت نیز در دو چیز است. نوشتن و زیاد نوشتن؛ خواندن و زیاد خواندن!

4.سیر داستان از کجا تا ناکجا

کلاسیک:

شرح و بسط تجربی جزییات زنجیره ای از وقایع علت و معلولی

مدرنیسم:

جدا ساختن زنجیره روایت داستان از خود داستان و توالی علت و معلولی وقایع

پسا مدرنیسم:

در داستان های پست مدرنیستی نوعی گسست وجود دارد و روایت آن ها تکه تکه و پاره پاره است

5.نویسنده: بلاگردان یا عروسک گردان

رابطه داستان نویس و داستان،  مثل رابطه عروسک گردان و عروسک نیست. داستان نویس باید مراقب روند داستان و شخصیت ها باشد تا آسیب و بلایی به آنها نرسد. نویسنده هنگامی که داستانی را آغاز می کند، نمی داند که در ادامه چه اتفاقاتی خواهد افتاد. و شخصیت ها او را تا کجاها خواهند برد. ممکن است که او پیشاپیش از طرح و خط داستانی خود آگاهی داشته باشد. اما معمولا اولین کسی که از رویدادهای داستانی غافلگیر می شود، خود اوست.

6.گشت و گذار در جهان‌های داستانی

برای خلق جهان داستانی ناب و یگانه باید دارایی هنگفتی را خرج کنید. و پیش از هرچیز باید مطمئن شوید که آیا دارایی مورد نیاز را دارید یه نه؟ دارایی مورد نیاز چیست؟ تجربه و دانایی. تکلیف تجربه روشن است اما دانایی چگونه به دست می آید؟ دانایی محصول مطالعه و تامل و تحقیقات موشکافانه است.

7.آفرینش در عدم

چگونه می توانید از توانایی و دانش خویش بهره برداری کنید و این اطلاعات را در قالب داستان به خورد خوانندگان خود بدهید؟و از عدم داستان بیافرینید.

8.ساعت به افق داستان

داستان نویس پیش از هرچیز باید تکلیف خود را با زمان مشخص کند. زمان در داستان نقش موج را دارد در دریا. بدون موج، حرکتی وجود ندارد. یا بهتر است بگوییم بدون حرکت، موجی بوجود نمی آید.

زمان داستانی، شخصیت داستان شما را ترسیم می کند.

انواع زمان در نویسندگی:

  1. زمان تقویمی
  2. زمان کیهانی
  3. زمان حسی 
  4. زمان روایت
  5. زمان فشرده و چگال شده

9.داستان بدون درونمایه، فطیر است!

نوشتن داستان وسیله ای است برای توصیف بیان و اندیشه های ما. درونمایه در داستان اخلاقی، پیام داستان است. یا می تواند اشارتی به جهان بینی شما باشد. درونمایه معنای نهفته در داستان شماست. بله. دوران داستان های پیام محور سپری شده است. اما این به معنای بی معنایی داستان نیست. تعادل بین معنا و پیام داستان، از ظریف ترین مهارت های نویسنده است.

این عناوین فقط قسمتی از سرفصل‌های جذاب دوره آنلاین نویسندگی خلاق است. با شرکت در این دوره به حتم میتوان گام هایی استوار برای تبدیل شدن به یک نویسنده حرفه ای را برداشت چرا که شرکت در دوره‌های نویسندگی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در راه نویسنده شدن باید پیمود و اگر این کلاس‌ها زیر نظر استادانی مجرب برگزار شود که خود دارای تجربیات ارزنده و موفق در این رشته باشند بی‌شک میتوان این راه را با خیالی آسوده‌تر و اطمینان خاطر بیشتر طی نمود.

استاد مزینانی مدرس دوره نویسندگی خلاق:

[caption id="attachment_3728" align="aligncenter" width="1024"]استاد مزینانی استاد مزینانی[/caption]

اما در مورد مدرس دوره نویسندگی استاد مزینانی ، او یکی از بزرگ‌ترین و پر افتخار‌ترین نویسندگان کشور محسوب می شود و دارای ده ها جایزه‌ی ادبی هستند.این استاد برجسته کشور حاصل سال‌ها تجربه خود در زمینه‌ی نویسندگی را به واسطه‌ی این دوره در اختیار علاقه‌مندان به نویسندگی و هنرجویان مکتب مهر قرار دادند. همچنین استاد محمد کاظم مزینانی در این دوره به آموزش ابزار‌های تاکتیکی نویسندگی میپردازند و در مورد این ابزار میگویند :«هفت ابزار تاکتیکی که می‌توانید از آن‌ها در نوشتار خود بهره ببرید: ماجرا، گفت وگو، تک‌گویی‌های درونی، احساسات درونی، توصیف، فلش‌بک، و خلاصه‌ی روایی است. وقتی شما از این عناصر به شکل کارامد استفاده کنید تجربه‌ی حسی قوی‌ای را به خواننده‌تان منتقل می‌کنید.»

پس با آموزش این ابزار و تکنیک‌ها در دوره نویسندگی خلاق مکتب مهر با ما همراه باشید.

مشاهده بیشتر
پاسخ:بله برای شرکت در این دوره بهتر است ابتدا در دوره داستان نویسی مقدماتی شرکت کنید.
پاسخ:مکتب مهر در نظر دارد تا این امکان را به زودی برای هنرجویان فراهم نماید.
پاسخ:حوزه هنری و مکتب مهر به صورتی حضوری میزبان هنرجویانی که علاقه مند به ارائه مطالبشان باشند میباشد.
پاسخ:این دوره از محدودیت سنی برخودار نمیباشد.
پاسخ:خیر این دوره نیاز به مصاحبه یا تست ندارد و شما میتوانید پس از خرید دوره از ویدئو ها استفاده نمایید
پاسخ:بله مشکلی برای شرکت در این دوره ها وجود ندارد.
پاسخ:با مراجعه به بخش توضیحات دوره میتوانید به صورت کامل با تمامی سرفصل ها و توضیحات آنها آشنا شوید.
پاسخ:این دوره برای علاقه مندان به حوزه نویسندگی یا داستان نویسی که استعداد خود را در این زمینه محک زدند و اطلاعاتی نیز در این زمینه دارند و به دنبال ارتقای سطح نویسندگی خود میباشند مناسب است.

undefined

4.1
4.1 از 5
7 کاربر

محبوبیت دوره

ستاره 5
4
ستاره 4
0
ستاره 3
3
ستاره 2
0
ستاره 1
0

{{ review.user }}

{{ review.time.replace("s", "") }}
 

نمایش بیشتر
برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید