افزودن به علاقه مندی

دوره آنلاین طنز نویسی

ثبت نام در دوره
4.0
6 امتیاز
تعداد ثبت نام کنندگان: 11 دانشجو
مدت زمان: 4 ساعت و 26 دقیقه
سطح: مبتدی
آخرین به روزرسانی این دوره: 15 فروردین 1400
آموزش آنلاین طنزنویسی

مکتب مهر با برگزاری دوره طنزنویسی امکان آموزش طنز و طنز نویسی به صورت کامل را برای علاقه مندان این رشته فراهم کرده است

این دوره به صورت آفلاین و در شش درس و چهل و چهار بخش در اختیار هنرآموزان قرار میگیرد.

در این دوره استاد عباس احمدی از طنزنویسان با تجربه و نام آشنای کشور به تدریس پرداخته اند

برای آشنایی بیشتر با طنز،طنزنویسی و اطلاعات بیشتر در مورد دوره طنز نویسی مکتب مهر در ادامه با ما همراه باشید

طنز نویسی، هنری است که هم ریشه در خلقیات انسان دارد هم ریشه در سبک زندگی و خوراک مطالعاتی شما دارد.
مکتب مهر با برگزاری این دوره خوراک مطالعاتی مناسبی جهت رسیدن به کرسی داغ طنزنویسی را برای شما ایجاد می کند.

طنز چیست؟

طنز پردازیطنز ژانری در ادبیات و هنرهای نمایشی است که در آن عیوب، گناهان و اشتباهات افراد مورد تمسخر قرار می‌گیرند. اصولاً هدف از طنز روسیاه کردن افراد، نهادهای سیاسی و اجتماعی و حتی خود جامعه است. بااینکه طنز در هر نوع قالبی که ارائه می‌شود معمولاً شوخ آمیز است، اما هدف اصلی آن انتقاد از گرایشات اجتماعی است و مزاح و بذله گویی صرفاً وسیله‌ای است که از طریق آن توجه مخاطبان را به مسائل مختلف در جامعه جلب می‌کند. در ابتدا ما در این مقاله به ویژگی‌های طنز، انواع طنز و سپس، به اصول طنزنویسی و روش‌های یادگیری آن می‌پردازیم.

ویژگی‌های طنز

اکثر نوشته‌هایی که از نوع طنز هستند چند ویژگی بارز و مشترک دارند که ما در این بخش چند نوع از آن‌ها را به مختصر توضیح می‌دهیم.

 

 • شوخ‌طبعی و بذله‌گویی. در نوشته‌های طنز، طنزنویس از شوخ‌طبعی به‌عنوان ابزاری برای به چالش کشیدن مسائل اجتماعی استفاده می‌کند. بسیاری از اوقات، انسان‌ها نمی‌توانند به‌طور مستقیم و جدی با مشکلات خود مواجه شوند اما بذله‌گویی راه مناسبی برای نشان دادن این مسائل است و به این طریق، مخاطبان را وادار به تفکر در مورد مسائل جامعه می‌کند.
 • موضوع طنز معمولاً آشکار نیست و طنزنویس موضوع نوشته خود را از طریق لطیفه‌ها و دیالوگ‌های بذله گویانه شخصیت‌ها ارائه می‌دهد. مخاطبان باید به نوشته و جزئیات طنز دقت کنند تا به موضوع اصلی آن برسند.
 • اکثر نوشته‌های طنز مربوط به اشخاص خاصی نیستند. آن‌ها به‌طورکلی جامعه و مسائل اجتماعی یا گروه خاصی از افراد جامعه را خطاب قرار می‌دهند (برای مثال، سیاست‌مداران، تاجران، بزهکاران و غیره).
 • در طنزنویسی از بذله‌گویی و طعنه زدن تا حد اغراق‌آمیزی استفاده می‌شود. این مبالغه به مخاطبان کمک می‌کند تا اشتباهات و عیوب نهان در جامعه را درک کنند.

 

انواع طنز

نوشته‌های طنز اغلب در سه مقوله کلی قرار می‌گیرند و هرکدام دارای ویژگی‌های متمایز خود هستند. این نسخه این سه نوع طنز عبارت‌اند از:

 • طنز هوراسی: این نوع طنز که نام خود را از طنزنویس روم باستان، هوراس، گرفته‌است، با استفاده از لحنی سبک مسائل و مشکلات اجتماعی را نقد می‌کند. هوراس در زمان خود با شوخ‌طبعی و استفاده هوشمندانه از تمسخر باورهای فلسفی روم و یونان باستان را مسخره می‌کرد. مشخصه بارز طنز هوراس لحن آرام او در نشان دادن مسائل اجتماعی است و هنوز هم از این نوع طنز در جوامع مدرن استفاده می‌شود. برنامه تلویزیونی پخش زنده شنبه شب (Saturday Night Live) مثال بارزی از استفاده از طنز هوراسی در زمان معاصر است.
 • طنز جووانلی: جووانل طنزپرداز رومی بود که در اواخر قرن نخست پس از میلاد می‌زیست. نوشته‌های طنز او لحن تحقیرآمیز و سوزناک‌تری نسبت به طنز هوراس داشته‌اند. جووانل در زمان خود با عقاید و افکار افراد مشهور و نهادهای سیاسی روم مخالفت می‌کرد و این اختلاف نظر خود را آشکارا در نوشته‌هایش ابراز می‌کرد. ویژگی معمول طنزهای جووانلی استهزا، طعنه، نیش و کنایه و ناسزاگویی است و خیلی در این نوع طنز بر کاربرد بذله‌گویی تأکید نمی‌شود. یکی از آثار ادبی معاصر که از طنز جووانلی استفاده کرده مزرعه حیوانات است.
 • طنز منیپی: این نوع طنز از لحاظ طولانی بودن و ساختار شبیه یک رمان است. در طنز منیپی طنزنویس بیشتر دیدگاه‌های فکری و گرایشات روانی افراد را مورد انتقاد قرار می‌دهد تا اشخاص یا نهادهای سیاسی و اجتماعی. در طنزهای منیپی از تقلیدهای مضحکانه از افسانه‌ها و تغییر سبک و دیدگاه روایتگران داستان استفاده می‌شود. طنز منیپی لحن تند و آتشین طنز جووانلی را ندارد و در این نوع آثار بیشتر به رفتارهای زیان‌بار اجتماعی پرداخته می‌شود (مثل غرور و تکبر، نژادپرستی، تبعیض جنسیتی و…). اثر آلیس در سرزمین عجایب جزو آثار اخیرتری است که از این نوع طنز استفاده کرده‌است.

چگونه طنز بنویسیم؟

آثار طنز آثار ادبی هستند که اغلب با شوخ‌طبعی و تمسخر مسائل و مشکلات جامعه را نشان داده و آن‌ها را به چالش می‌کشانند. نمایش دادن مسائل اجتماعی در قالب طنز کار آسانی نیست، اما می‌تواند بسیار جالب باشد. ما در این بخش چند اصل مهم برای طنزنویسی را برای شما شرح خواهیم داد.

 1. هدف و موضوع نوشته‌تان را مشخص کرده و با توجه به آن طنز خود را بنویسید.

همان‌طور که گفتیم طنز نوشته‌ای است که معمولاً مسئله یا مشکلی اجتماعی را نشان می‌دهد. درست است که شوخ‌طبعی در طنز بسیار مهم است، اما فراموش نکنید که طنز شما می‌خواهد موضوعی را برای مخاطب بیان کند و از شوخ‌طبعی برای بیان این موضوع استفاده می‌کند. برای مثال، شاید شما بخواهید در اثر خود توجه مخاطب را به یک معضل اجتماعی جلب کرده یا راه‌حلی را برای یک مسئله نشان دهید. بنابراین، سعی کنید که در همان ابتدا هدف و مضمون نوشته خود را مشخص کنید و سپس، ساختار طنز خود را پیرامون موضوع مورد نظرتان به وجود بیاورید. درغیراین‌صورت، نوشته شما ساختار خوبی نخواهد داشت و مخاطبان نمی‌توانند به‌خوبی مفهوم آن را درک کنند.

 1. در طنز خود از بذله‌گویی و شوخ‌طبعی استفاده کنید.

برای مؤثر بودن طنز، نوشته شما باید لبخند را به چهره مخاطبان بیاورد. هر چه باشد، هدف اصلی طنز شما مطرح کردن مسائل جدی در جامعه است. اکثر اوقات، مطرح کردن این مسائل هیچ جنبه خنده برانگیزی ندارد و همین مسئله ممکن است تفکر در مورد آن‌ها و پذیرش‌شان برای مخاطبان را دشوار سازد. اما بیان کردن مسائل اجتماعی به شیوه‌ای مزاح انگیز مخاطب را جذب اثر شما خواهد کرد و در نهایت، او را وادار به تفکر در مورد مسائل نهفته در طنزتان می‌کند. شما برای این کار می‌توانید از روش‌های نوشتن طنز در اثر خود استفاده کرده و همچنین، عنوان اثر خود را طعنه‌آمیز کنید.

 1. در طنزنویسی از طعنه زدن و گوشه و کنایه استفاده کنید.

آموزش طنز نویسیطعنه زدن یکی از روش‌های رایج مورد استفاده در طنزنویسی است. طنزنویس از طعنه زدن برای نشان دادن تناقض بین یک رویداد مورد انتظار و چیزی که در حقیقت رخ می‌دهد و بین حرف‌های زده‌شده و معنی نهان در آن‌ها استفاده می‌کند. برای مثال، شما به فردی می گویید که از لباس او خوشتان می‌آید این در حالی است که هم خود شما و هم مخاطبانتان بخوبی مطلع هستید که به‌هیچ‌وجه لباس آن فرد را دوست ندارید. آن شخص از این موضوع آگاه نیست و زمانی که شما به او می گویید لباسش را دوست دارید، این ابراز علاقه دروغین شما برای مخاطبان طنز آمیز است، چون آن فرد فکر می‌کند که شما واقعاً لباسش را دوست دارید، اما مخاطبان می‌دانند که این‌طور نیست و به این صورت، آن‌ها از طعنه شما آگاه هستند.

 1. از مبالغه استفاده کنید تا توجه مخاطب خود را به موضوع مورد نظرتان جلب کنید.

بزرگ کردن و مبالغه یک موضوع به طنزنویس کمک می‌کند تا مفهوم و موضوع مورد نظر خود را به مخاطبانش انتقال دهد. مبالغه کردن در طنزنویسی زمانی که با لحنی جدی انجام شده و با شوخ‌طبعی بیان نشود، می‌تواند مؤثرتر هم باشد. برای مثال، یکی از نویسندگان طنز در مورد گرسنگی فقیران اثری طنزی را نوشته بود. در اثر او فقیران برای رفع گرسنگی خود کودکانشان را به ثروتمندان تقدیم کردند تا آن‌ها را بخورند. در ازای قربانی کردن کودکان، ثروتمندان به فقیران پول می‌دادند تا گرسنگی خود را با استفاده از آن برطرف کنند. مسلم است که در این‌جا خوردن کودکان راه‌حلی مبالغه‌آمیز و حتی مسخره و دور از ذهن است، اما در این اثر طنز، هدف اصلی نویسنده نشان دادن دیدگاه و طرز تفکر طبقه ثروتمند نسبت به فقیران و نوع رفتار ناعادلانه آن‌ها با تهیدستان بوده است. از این‌رو، مبالغه می‌تواند روش کارآمدی برای نشان دادن موضوع مورد نظرتان در طنزنویسی باشد.

 1. از توهین کردن و افتراء زدن اجتناب کنید.

ازآنجایی‌که آثار طنز به تمسخر افراد مشهور و نهادها می‌پردازند، ممکن است برخی طنز شما را به‌عنوان اثری توهین‌آمیز و زیان‌بار در نظر گرفته و علیه شما اقدام قانونی کنند. بنابراین، از وجود توهین در نوشته خود آگاه باشید. همچنین، به قوانین و عرف‌های مربوط به توهین و افترا زدن هم دقت کنید. این قوانین ممکن است در هر کشور با همدیگر متفاوت باشند. شاید محتویات طنز شما در کشوری به‌هیچ‌وجه اهانت‌آمیز نبوده یا قوانین مربوط به این زمینه را نقض نکنند، اما دلیل نمی‌شود که در کشوری دیگر یا حتی کشور خودتان این طور باشد.

 

 1. از مسائل کنونی در جامعه آگاه باشید.طنز نویسی

بسیاری از آثار طنزنویسی از مسائل مهم اجتماعی روزمره انتقاد می‌کنند و آن‌ها را به شیوه‌های گوناگون بیان می‌کنند. اگر می‌خواهید مخاطبان بیشتری را جذب اثر خود کنید، سعی کنید اطلاعات و دانش خود از رویدادهای کنونی در جامعه را بروزرسانی کنید. مخاطبان با طنزهایی که به مسائل و مشکلات روزمره زندگی می‌پردازند ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند، چون امکان دارد این مسائل در زندگی کنونی آن‌ها وجود داشته باشد. نشان دادن مسائل و مشکلات جامعه در حال حاضر می‌تواند روش بسیار مفیدی برای جذب مخاطبان بیشتر برای طنزتان شود. شما می‌توانید با مشاهده اخبار، خواندن روزنامه، بلاگ ها و وبسایت‌ها از رویدادهای روزمره در جامعه آگاه شوید.

 

 1. از موضوعات مورد علاقه‌تان در طنزنویسی استفاده کنید.

همان‌طور که گفتیم یکی از ویژگی‌های طنز نشان دادن تناقض بین رویدادهای مورد انتظار و رویدادهایی است که در واقعیت رخ می‌دهند. در جامعه مسائل و مشکلات گوناگونی وجود دارند که از ایده‌آل شما یا مطلوب جامعه فاصله دارند. شما می‌توانید درمورد این مسائل بخوانید و موضوعاتی را انتخاب کنید که خواندن آن‌ها شما را عصبانی یا ناراحت می‌کند یا دوست دارید که این مسئله را تغییر دهید. هرچه موضوع مورد نظرتان احساسات قوی‌تری را در شما برانگیزد، شور و شوق شما برای نوشتن در مورد آن هم زیادتر خواهد بود و بدین‌ترتیب، شما می‌توانید اثر طنز قوی‌تری را بنویسید. سعی کنید رویدادی را انتخاب کنید که جدید بوده و عموم مردم از آن مطلع هستند. اگر شما رویدادی ناشناخته را برای موضوع طنزتان انتخاب کنید، ممکن است مخاطبان به خوبی آن را درک نکنند، چون هیچ دانش پیش‌زمینه‌ای در مورد آن رویداد ندارند.

 

 1. سعی کنید روش‌های متفاوت طنز نویسی را فرا گیرید.

طنز نویسی لورل هاردیروش‌های گوناگونی برای طنزنویسی وجود دارد. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از مبالغه کردن، تقلید مضحکانه و تناقض. شما می‌توانید فیلم‌های سبک طنز و حتی آثار طنز نویسندگان دیگر را مشاهده کنید و به روش‌های طنزنویسی مورد استفاده در آن‌ها دقت کنید. همچنین، خواندن آثار طنز نویسان دیگر می‌تواند به درک شما از نوشته خودتان کمک کند.

 چگونه طنز نویسی را یاد بگیریم؟

حالا که ما کمی در مورد طنز، ویژگی‌های آن و برخی از اصول مهم در طنزنویسی صحبت کردیم، می‌خواهیم بدانیم که چگونه می‌توانیم نوشتن طنز را یاد بگیریم. ما در این بخش به معرفی راه‌هایی به می‌پردازیم که علاقمندان به طنز نویسی می‌توانند این سبک و روش‌های نوشتن آن را فرا بگیرند.

 

کارگاه‌ها و دوره‌های طنزنویسی

آموزش طنز نویسی

در کشور ما رشته دانشگاهی یا درس رسمی با عنوان طنزنویسی وجود ندارد. ازآنجایی‌که طنزنویسی یک اثر ادبی است، جزو زیرشاخه‌های نویسندگی محسوب می‌شود. یکی از روش‌هایی که علاقمندان به طنزنویسی می‌توانند از طریق آن این مهارت را یاد بگیرند حضور در کارگاه‌ها و گذراندن دوره‌های طنزنویسی است. در ایران، کارگاه‌های طنزنویسی هم به‌صورت حضوری و هم غیرحضوری و آنلاین برگزار می‌شوند. در این کارگاه‌ها استادان و افراد باتجربه در زمینه طنزنویسی اصول طنزنویسی و تجربیات خود را به هنرجویان یاد می‌دهند. علاقمندان به طنزنویسی می‌توانند با شرکت در این کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی طنزنویسی مهارت‌های مربوط به نوشتن طنز را یاد بگیرند.

 

کتاب‌های مربوط به طنزنویسی

یک روش دیگر برای یاد گرفتن طنزنویسی تهیه کردن کتاب‌های مربوط به طنز و اصول و فنون نوشتن آن است. ما در این قسمت برخی از این کتاب‌ها را همراه با موضوع و نام نویسندگانشان معرفی خواهیم کرد:

 • طنزپردازی به زبان ساده: مؤلف این کتاب محسن سلیمانی و ناشر آن انتشارات سروش است. در کتاب طنزپردازی به زبان ساده، نویسنده به استعداد طنزپردازی، وجود روحیه طنز در افراد، دلایل خندیدن، فنون گوناگون طنزپردازی و غیره پرداخته است. کتاب طنزپردازی به زبان ساده برای داستان‌نویسان طنز در روزنامه، مجله، هنرهای نمایشی و هنرمندان کمدی نوشته شده‌است.
 • اسرار ابزار طنز گویی: این کتاب از نوشته‌های چندین طنزپرداز تألیف شده است. وودی آلن، استیو مارتین، مل بروکس و محسن سلیمانی ازجمله افرادی هستند که عقاید خود در مورد طنزپردازی را در این کتاب بیان کرده‌اند. این کتاب علاوه بر تعریف ماهیت طنز و دلیل خندیدن افراد بیشتر بر خود فنون طنزنویسی متمرکز می‌شود.
 • طنز در ادبیات تعزیه: این اثر توسط منوچهر احترامی تألیف شده و در آن تعزیه نامه‌ها و موضوع آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.کتاب آموزش طنز نویسی
 • بیست سال با طنز: نویسنده این کتاب رؤیا صدر و ناشر آن هرمس است. کتاب بیست سال با طنز برای علاقمندان به طنز مطبوعاتی در ایران مفید است. در این کتاب، طنز به دوره کلی پیش و پس از مشروطه تقسیم و بررسی شده است.

دوره طنز نویسی مکتب مهر:

این دوره با تدریس استاد عباس احمدی مناسب علاقه مندان به یادگیری طنز در شعر و نثر فارسی است هرچند این دوره برای همه کسانی که از طنز لذت میبرند و دوست دارند با مبانی آن به صورت اصولی آشنا شوند نیز میتوان توصیه کرد.

این دوره شامل شش درس و چهل چهار بخش است!

سرفصل های این دوره به شرح زیر است:

درس یک:

 1. مقدمه
 2. تعریف طنز ، هزل
 3. هجو
 4. طنز ، فکاهه ، مطایبه ، لطیفه
 5. مقایسه طنز ، هجو ، هزل

دورس دو:

تعریف کامل نقیضه در پنج بخش

درس سه:

تعریف کژتابی و پارادوکس در چهار بخش

درس چهار:

هنجار گریزی های زبانی در دو بخش

درس پنج:

 1. بدیع
 2. اغراق
 3. تجاهل العارف
 4. تضمین
 5. تلمیح
 6. حشو ملیح
 7. کلاژ

درس شش:

 1. قالب های طنز نویسی
 2. کاریکاتور
 3. بحر طویل
 4. لغت نامه طنز آمیز
 5. مناجات نامه طنز آمیز
 6. آگهی های طنز
 7. شوخی با جملات قصار بزرگان
 8. شوخی با شعر بزرگان
 9. معرفی طنز آمیز کتاب ها
 10. خاطره نویسی
 11. گزارش نویسی
 12. سفرنامه نویسی
 13. طنز میلی مالیتی
 14. لطیفه
 15. شعر طنز (در سه بخش)
 16. اهمیت سلیس بودن زبان در شعر طنز
 17. طنز مطبوعاتی پایان بندی دوره

مدرس دوره طنزنویسی مکتب مهر:

استاد عباس احمدی از شعرا و طنزپردازان پر آوازه کشور، به تدریس دوره طنز نویسی مکتب مهر پرداخته است.

استاد احمدی را تقریبا تمام مردم ایران به واسطه حضورش در برنامه قند پهلو میشناسند. از کتاب های این شاعر و نویسنده طنز میتوان به :

 • جمله های معترضه
 • مخزن الاشرار
 • مثنوی دانشجویی
 • دانشگاه نامه

و….. اشاره کرد.

مشاهده بیشتر

درس 1

3
3:57

درس 2

درس 3

درس 4

درس 5

1
6:05
7
5:58

درس 6

16
6:43
پاسخ:حوزه هنری و مکتب مهر به صورت حضوری میزبان هنرآموزانی که مایل به همکاری با این مجموعه باشند خواهند بود و امکانات لازم را نیز برای این عزیزان فراهم میسازند.
پاسخ:متاسفانه تا به تا امروز چنین امکانی فراهم نیست اما مکتب مهر در نظر دارد پس از پایان دوره های پیشرفته به صورت حضوری چنین قابلیتی را نیز برای هنرآموزان فراهم آورد.
پاسخ:خیر شرکت در این کلاس ها نیاز به هیچ آزمونی ندارد و پس از خرید دوره میتوانید از محتوای آن استفاده نمایید.
پاسخ: این دوره از محدودیت سنی برخوردار نمیباشد.
پاسخ:حوزه هنری و مکتب مهر در صورت تمایل هنرآموزان به همکاری و ادامه ارتباط به صورت حضوری میزبان علاقه‌مندان خواهند بود.
اطلاعیه جدیدی در حال حاضر وجود ندارد.
4.0
4 از 5
6 کاربر

محبوبیت دوره

ستاره 5
3
ستاره 4
0
ستاره 3
3
ستاره 2
0
ستاره 1
0

{{ review.user }}

{{ review.time.replace("s", "") }}
 

نمایش بیشتر
برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید