افزودن به علاقه مندی

بازیگری مقدماتی

هزینه شرکت در این دوره :


ثبت نام با عضویت
4.0
6 امتیاز
تعداد ثبت نام کنندگان: 39 دانشجو
مدت زمان: 4 ساعت
تخفیف این دوره: 10 درصد
سطح: مبتدی
آخرین به روزرسانی این دوره: 5 اردیبهشت 1400
آموزش آنلاین بازیگری تئاتر

گام به گام آموزش آنلاین بازیگری

در عرصه هنر سینما و هنرهای نمایشی، هنر بازیگری فعالیتی است که در آن یک بازیگر زن یا مرد نقش شخصیتی را برعهده گرفته و ویژگی‌های آن شخصیت را به نمایش می‌گذارد. هنر بازیگری شامل طیف وسیعی از مهارت‌ها می‌شود، از جمله داشتن قوه تخیل، ابراز احساسات و ابراز حرکات جسمانی. از سوی دیگر، بازیگران بسته به نوع نقشی که قبول می‌کنند باید بتوانند لحن‌ها و لهجه‌های گوناگون را تقلید کنند. همه این موارد بخشی از مهارت‌های متعددی است که بازیگران از آن‌ها در حرفه خود استفاده می‌کنند. بازیگر شدن کار چندان آسانی نیست و بسیاری از بازیگران، به‌ویژه بازیگران حرفه‌ای، برای یاد گرفتن این هنر آموزش می‌بینند. ما در این مقاله، روش‌های یادگیری بازیگری و شرایط آن را بررسی خواهیم کرد.

آموزش مجازی بازیگری علی سلیمانی دوره مقدماتی

مسیرهای بازیگر شدن

دانشگاه

تحصیل در رشته بازیگری در دانشگاه برای بازیگر شدن یا حتی موفق بودن در این حرفه ضروری نیست. اما مشتاقان به این هنر می‌توانند به صورت رسمی در رشته بازیگری در دانشگاه تحصیل کرده و مدرک رسمی آن را اتخاذ کنند. تحصیل در این رشته می‌تواند برای علاقه‌مندان به بازیگری مفید باشد، زیرا دروس آن می‌تواند به هنرجویان کمک کند تا مهارت‌های بازیگری خود را تقویت کرده و همچنین، درک وسیع‌تری از عرصه هنرهای نمایشی داشته باشند. در رشته بازیگری، هنرجویان درس‌های مختلف از جمله امکانات صحنه، تحلیل نمایشنامه، بیان شیوه نمایش، ماسک و گریم، سبک‌ها و شیوه‌های اجرا و غیره را می‌گذرانند. در ایران، در برخی از دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیرانتفاعی این رشته آموزش داده می‌شود.

 

موسسه‌های هنری آموزش بازیگری

یک روش دیگر برای یادگیری هنر بازیگری شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های بازیگری در آموزشگاه‌های هنری است. این کلاس‌ها و دوره‌ها در بسیاری از شهرهای ایران برگزار می‌شوند و بعضی از بازیگران معروف و کهنه‌کار ایرانی در تهران در برخی از این آموزشگاه‌ها تدریس می‌کنند. در زمان انتخاب آموزشگاه تدریس بازیگری باید دقت کرد، زیرا بسیاری از این مؤسسات خیلی معتبر نیستند و با جعل مدرک مربیان خود سعی در سودجویی و کلاه‌برداری دارند. بنابراین، هنرجویان در مورد انتخاب آموزشگاه‌های بازیگری باید اول دقت کنند که چه افرادی وارد این آموزشگاه‌ها شده و در آن آموزش دیده‌اند.

 

شرکت در تست‌های بازیگری

تست بازیگری یک روش تعیین قابلیت بازیگری افراد برای بازی در نقش‌های سینمایی یا تئاتر است. در تست بازیگری، معمولاً به ایفا کننده نقش از متن یک صحنه از نمایش، دیالوگ‌ها و حرکات شخصیت داده می‌شود و از او خواسته می‌شود تا آن صحنه را اجرا کرده و دیالوگ‌های نقش مورد نظر را بازگو کند. تست بازیگری می‌تواند به صورت حضوری (با حضور کارگردان و برخی از عوامل فیلم یا تئاتر) و به صورت غیرحضوری (برای مثال، بازیگر بازی خود را فیلم‌برداری کرده و به کارگردان ارسال می‌کند) انجام شود. تست‌های بازیگری روش خوبی برای تعیین قابلیت بازیگری افراد هستند، اما آن‌ها هم می‌توانند راه خوبی برای ورود بازیگر به عرصه سینما و تئاتر باشند. همچنین، آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا نقاط قوت و ضعف خود به‌عنوان یک بازیگر را بشناسید و در جهت تقویت آن‌ها بکوشید.

سه مسیر بازیگر شدن

آیا آموزش آنلاین بازیگری امکان‌پذیر است؟

در دوران کرونا، نیاز مردم برای یادگیری مجازی و آنلاین بیش از پیش شده است. از آنجایی‌که برگزاری حضوری بسیاری از کلاس‌ها با ریسک زیادی همراه است، بسیاری از افراد برای یادگیری مهارت‌های مختلف به دوره‌های آموزش مجازی رو می‌آورند. اما آیا این مسئله در مورد آموزش بازیگری هم صدق می‌کند؟ آیا اصلاً می‌توان بازیگری را آنلاین و بدون حضور مخاطب انجام داد؟ در پاسخ باید گفت بله می‌توان بازیگری را در خانه و از طریق اتصال به اینترنت و مشاهده ویدئوهای آموزشی فراگرفت. حتی می‌توان گفت که این روش آموزش برای بسیاری از علاقمندان به بازیگری قابل ترجیح است، چون بسیاری از آن‌ها ممکن است در حضور دیگران برای بازی کردن اضطراب داشته باشند و به خوبی نتوانند پتانسیل بازیگری خود را نشان دهند. درست است که هنر بازیگری و یادگیری آن عمدتاً در یک محیط اجتماعی انجام می‌شود، اما هنرجویان می‌توانند با مشاهده ویدئوهای آموزشی مربیان بازیگری و حتی پر کردن ویدیوهای بازیگری خود و ارسال آن‌ها به مربیان بازیگری را فرا گرفته، آن را تمرین کرده و در مورد کار خود هم فیدبک بگیرند. پس، پاسخ نهایی این است که بله، آموزش آنلاین بازیگری ممکن است.

سن شروع آموزش آنلاین بازیگریاز چه سنی بازیگری کنیم؟

در عرصه بازیگری به دلیل وجود نقش‌های متنوع محدودیت سنی برای بازی کردن وجود ندارد. کارگردان‌ها از افراد در سن‌های مختلف برای بازی کردن در فیلم یا تئاتر استفاده می‌کنند. برای همین، نمی‌توان گفت که سن یک بازیگر تأثیر زیادی در ورود او به عرصه بازیگری دارد. درست است که بازیگران جوان به دلیل انرژی، جوانی و انعطاف‌پذیری‌شان نسبت به افراد مسن برتری دارند، اما افراد مسن به دلیل تجربه، دانش و مهارت‌هایی که در طول زندگی‌شان کسب کرده و همچنین، رقابت کمتری که در عرصه بازیگری با افراد هم‌سن خود دارند از فرصت‌های زیادتری برخوردارند. بنابراین، نمی‌توان گفت که در عرصه بازیگری و هنرهای نمایشی چه سنی برای بازی کردن خیلی زود یا خیلی دیر است. کم‌سن‌ترین بازیگران می‌توانند سه یا چهار ساله و مسن‌ترین آن‌ها می‌تواند شصت یا حتی هفتاد ساله باشند. درست است که بازیگرهای جوان نقش‌های بیشتری را می‌توانند بگیرند، اما چیزی که بیشتر برای کارگردان‌ها مهم است قابلیت بازی کردن آن‌ها و همکاری با عوامل فیلم یا تئاتر است، نه سنشان.

می خواهم بازیگر حرفه ای شوم

چطور بازیگر حرفه‌ای شوم؟

همان‌طور که در بخش‌های قبلی توضیح دادیم راه‌های متنوعی برای ورود به عرصه بازیگری و افزایش مهارت‌های بازیگری وجود دارد. بااین‌وجود، ما می‌توانیم در عرصه سینما و تئاتر مشاهده کنیم که برخی از بازیگران نسبت به دیگران معروف‌تر بوده و قابلیت بازی کردنشان گسترده‌تر است. سوالی که در این‌جا مطرح می‌شود این است که چرا برخی از بازیگران پله‌های ترقی را بیش از دیگران می‌پیمایند؟ ممکن است اولین پاسخی که به ذهنمان خطور کند پارتی داشتن و توجه کردن افراد با نفوذ در عرصه سینما به برخی از بازیگران باشد. با اینکه این پاسخ می‌تواند تا حدی دلیل پیشرفت بازیگران باشد، اما جواب‌گوی همه آن نیست. اگر شما بازیگری تازه‌وارد هستید یا بازیگری هستید که می‌خواهد در حرفه خود پیشرفت کرده و خود را ارتقاء دهد باید به چند نکته توجه داشته باشید:

  • ارتقای نفس: بازیگری حرفه‌ای است که مدام در طول زندگی شما در آن چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید. این حرفه چیزی نیست که شما فقط یک‌بار آن را فراگیرید و در آن ثابت بمانید. شما باید مدام بر روی مهارت‌های ذهنی و جسمانی خود کار کرده و آن‌ها را تقویت کنید، زیرا در حرفه خود به هر دوی آن‌ها نیاز دارید. شما همچنین، باید دانش و درک خود از دنیای پیرامونتان را افزایش دهید. این کار در اجرای شما در صحنه نمایش تأثیر بسزایی داشته و درک شما از بازیگری را افزایش خواهد داد.
  • اصول اخلاقی در محیط کار: برخی از بازیگران صرفاً برای معروف شدن رو به بازیگری می‌آورند و زیاد به استفاده از پتانسیل و استعداد بازیگری‌شان علاقه‌ای ندارند. اما باید به خاطر داشت که معروفیت فقط یکی از جوانب فرعی بازیگری است. بسیاری از بازیگران کارکشته و مشهور افرادی بسیار سخت‌کوش بودند که چالش‌های فراوان و دشواری را در حرفه خود پشت سر گذاشته‌اند. این بازیگران نشان داده‌اند که فقط مهارت بازیگری برای موفق شدن مهم نیست، بلکه همکاری با دیگران، جلب اعتماد آن‌ها در محیط کار و متعهد بودن نیز در ساخت یک بازیگر حرفه‌ای نقش بسیار مهمی دارد.
  • ذهن بازی داشته باشید: در عرصه بازیگری روش‌های متفاوتی برای اجرای نقش وجود دارد. شاید اصلی‌ترین آن‌ها روش کلاسیک یا سنتی بازیگری است که همان تقلید کردن و وانمود کردن حرکات و رفتار یک شخصیت است و دیگری بازیگری متد است. در بازیگری متد بازیگر خود را به مدتی در جای پای شخصیت خود قرار داده و در سیر عاطفی او در طول داستان سهیم می‌شود. در این روش، بازیگران در کنار شخصیت خود حس درد و لذت را در شرایط مختلف حس می‌کنند. در طول حرفه خود، سعی کنید روش‌های مختلفی را برای بازی کردن بکار گیرید و فقط به استفاده از یک روش قانع نباشید. اگر می‌خواهید از استعداد و توانایی‌های بازیگری خود تا حد اعلا استفاده کنید، چشم‌انداز خود را توسعه دهید و محدودیت‌های بازیگری خود را وسیع‌تر کنید.

تمرین و تلاش برای آموختن بازیگری

حرفه بازیگری می‌تواند بسیار جالب و جذاب باشد. همان‌طور که در این مقاله ذکر شد، روش‌های زیادی برای فراگیری آن وجود دارد. اما نکته مهم در این‌جا آن است که یادگیری بازیگری فقط یکی از مراحل مهم آن است و شاید بخش عمده موفقیت در این حرفه بر دوش خود هنرجو است. پشتکار، جدیت و استعداد بازیگران و نترس بودن آن‌ها نقش زیادی در پیشرفت‌شان در عرصه بازیگری دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید وارد عرصه بازیگری شوید، حتماً با خودتان روراست باشید و به این فکر کنید که آیا در مورد این کار جدی هستید یا خیر. پیشرفت در حرفه بازیگری می‌تواند امتیازات بسیاری به همراه داشته باشد، اما کار هرکسی نیست و از بین تعداد بی‌شماری که هر سال وارد این عرضه می‌شوند، تعداد بسیار کمی از آن‌ها در آن موفق شده و پابرجا باقی می‌مانند.

مشاهده بیشتر
1
تیزر معرفی دوره
0:56

درس اول

1
بخش1: چرا علاقه مند بازیگری باید تحت آموزش قرار بگیرد؟
7:27
2
بخش 2: زاویه نگاه هنری بازیگر
7:13
3
بخش 3: هفت هنر
8:30

درس دوم: خودشناسی بازیگر

1
بخش 1: خودشناسی بازیگر
4:25
2
بخش 2: خودشناسی بازیگر2
6:56
3
بخش 3: خودشناسی بازیگر 3
4:17
4
بخش 4: خودشناسی بازیگر 4
6:55
5
بخش 5: خودشناسی بازیگر 5
10:26
6
بخش 6: خودشناسی بازیگر 6
7:59
7
بخش 7: خودشناسی بازیگر 7
15:08
محتوای سوالات متداول 1
محتوای سوالات متداول 2

undefined

4.0
4 از 5
6 امتیاز

جزئیات امتیازات

ستاره 5
3
ستاره 4
0
ستاره 3
3
ستاره 2
0
ستاره 1
0

{{ review.user }}

{{ review.time }}
 

نمایش بیشتر
لطفا, وارد اکانت کاربری شوید تا بتوانید نظر خود را درباره ی دوره ی آموزشی بنویسید